دستگاه cnc چیست و چگونه کار می کند؟

خانهمقالات کابینت آشپزخانهدستگاه CNC چیست و چگونه کار می کند؟

دستگاه cnc چیست و چگونه کار می کند؟

خانهمقالات کابینت آشپزخانهدستگاه CNC چیست و چگونه کار می کند؟

در این مطلب قصد داریم تا به بررسی پاسخ سوال دستگاه CNC چیست و چگونه کار می کند؟ بپردازیم. اصطلاح مخفف شده CNC از عبارت Computer Numerical Control برگرفته شده است. این عبارت به معنای کنترل عددی توسط کامپیوتر می باشد. به عبارت دیگر، منظور از کنترل عددی توسط کامپیوتر، کد نویسی توسط کامپیوتر جهت کنترل ماشین آلات برای اعمال انواع طرح های فرز کاری می باشد. به کمک دستگاه سی ان سی می توان بدون استفاده از نیروی دست و نیروی انسانی، روی چوب و فلزات نقوشی را اعمال کرد. در این مقاله سعی داریم تا شما را با ماهیت این دستگاه و همچنین کاربرد آن آشنا سازیم، پس تا پایان این مطلب در کنار ماچوب باشید.

دستگاه سی ان سی چیست؟
دستگاه سی ان سی برش چوب

آشنایی با دستگاه CNC به صورت کامل

اگر هنوز به آشنایی با دستگاه CNC به صورت کامل دست نیافته اید، ادامه این مطلب می تواند برای شما مفید واقع شود. در حالت کلی سی ان سی یک دستگاه فرز است که در صنعت به کار برده می شود؛ اما این دستگاه به کمک دست یا نیروی انسانی کار نمی کند، بلکه کنترل آن به واسطه کامپیوتر صو.رت گرفته و به راحتی با ارائه برنامه قابل اجرا خواهد بود.

در حالت کلی، برای برش و شکل دادن به انواع فلزات و چوب ها از نیروی دست انسان استفاده می شود. این کار بسیار زمان بر و هزینه بر بوده و بسیاری از مشتریان به واسطه بودجه حداقل خود قادر به استفاده از چنین خدماتی نخواهند بود. به روی کار آمدن دستگاه سی ان سی این امکان را فراهم می آورد تا با کمترین دخالت نیروی انسانی و با استفاده از نرم افزارهای گرافیکی نسبت به اعمال انواع طرح و نقش روی چوب و فلز اقدام شود.

آشنایی با دستگاه سی ان سی

کابینت؛ در واقع کمد های فلزی و یا مغزی های ساخته شده از الوار های کوچک و بزرگ هستند. در این روز ها cabinet با پوشش های متفاوتی، ساخته می شوند. وسایل ریز و درشت آشپزخانه، در گنجه و یا کابینت آشپزخانه جای می گیرند. علاوه بر آن این قفسه ها در چیدمان آشپزخانه و یا چه طور به نظر رسیدن آن نقش مهمی دارد. زیرا که بیشترین دکور مطبخ تحت تاثیر کابینت ها هستند.

از جمله دیگر مزایای در نظر گرفته شده برای دستگاه سی ان سی، آن است که در طراحی و ساخت نقوش بسیار ریز نیاز به حساسیت کاری بالا می باشد. در چنین مواردی، نیروی انسانی ممکن است دچار خطا شده و نقوش بسیار ظریف را به خوبی اعمال نکند. این در حالی است که دقت ماشین سی ان سی به گونه ای است که هر گونه طرح گرافیکی اعمال شده را می تواند به راحتی روی چوب یا فلز ایجاد نماید. اعمال طرح دستگاه سی ان سی با استفاده از نرم افزارهای کامپیوتری بوده و حداقل ضریب خطا صورت خواهد گرفت. حوزه هایی که از دستگاه سی ان سی استفاده می کنند عبارت اند از مبلمان سازی، کابینت سازی، ساخت تندیس و قاب عکس.

دستگاه سی ان سی

جهت درخواست کابینت فرم زیر را پر کنید.

انواع دستگاه CNC کدام اند؟

در این قسمت سعی داریم شما را با دو نوع دستگاه سی ان سی که برای تراشکاری و ایجاد نقوش روی چوب مورد استفاده قرار می گیرد، آشنا کنیم. در حالت کلی این دو دستگاه بسیار شبیه به هم هستند؛ اما زمانی که به عملکرد این دو دقت می کنیم، متوجه وجود تفاوت ها شده و همین تفاوت ها زمینه عملکرد برای دو حوزه متفاوت را ایجاد خواهند کرد.

آشنایی با انواع دستگاه سی ان سی به صورت کامل

نوع اول: دستگاه سی ان سی عمودی

نوع اول دستگاه سی ان سی، مدل عمودی آن است. در مدل عمودی این دستگاه که قیمت پایین تری نسبت به مدل افقی آن دارد، سازگاری و مقاومت بالاتر خواهد بود. در این دستگاه برش کاری توسط ابزارهای آن صورت گرفته که به صورت عمودی حرکت می کنند. این در حالی است که اسپیندل آن کاملا ثابت است. در صورتی که نیاز به دریل کاری و یا سوراخ کردن باشد، استفاده از دستگاه سی ان سی عمودی بسیار گزینه مناسب خواهد بود.

دستگاه سی ان سی عمودی

تماس با گروه مهندسی ماچوب

نوع دوم: دستگاه سی ان سی افقی

در بسیاری از کارگاه های کوچک و بزرگ از دستگاه سی ان سی افقی استفاده می شود که علت آن صرفا نوع حرکت دستگاه خواهد بود. سرعت انجام عملیات توسط این دستگاه بالا بوده و بنابراین می تواند در کمترین زمان پروژه های بزرگ را به اتمام برساند. این دستگاه قابلیت انعطاف پذیری و چرخش داشته و می تواند برش های مد نظر افراد را در تمامی زاویه ها به راحتی اعمال کند. در هر دو طرف این مدل دستگاه سی ان سی، آربور قرار داشته که به راحتی آن را مهار خواهد کرد.

از دستگاه سی ان سی برای برش چوب استفاده می شود. یکی از کاربرد های برش چوب در صنعت کابینت سازی می باشد. این که شما از کدام یکی از این دستگاه ها برای ساخت کابینت استفاده می کنید، قیمت آن را نیز تغییر می دهد.

دستگاه سی ان سی افقی

نحوه کار دستگاه CNC

در حالت کلی و در صورتی که با روش کار دستگاه سی ان سی از قبل آشنا شده باشید، می توانید به راحتی با آن کار کنید. البته پیش از کار با این دستگاه باید یکسری آموزش های پایه نظیر کار با نرم افزارهای طراحی تری دی مکس و اتوکد را آموخته باشد. این دو نرم افزار می تواند به شما کمک کند تا طرح مورد نظر خود برای اعمال روی چوب و فلز را طراحی نمایید. البته باید بدانید که باید طرح مورد نظر با زبان برنامه نویسی G-Code همخوانی داشته باشد. پس از آماده سازی طرح مورد نظر، آن را به داخل دستگاه وارد می کنیم. با استفاده از صفحه کنترل مشخصات مورد نظر را وارد و سپس دستگاه را روشن می کنیم. پس از استارت دستگاه، اسپیندل به حرکت درآمده و دستگاه سی ان سی شروع به نقش زدن خواهد کرد.

آشنایی با نحوه دستگاه سی ان سی به صورت کامل
عملکرد دستگاه سی ان سی به صورت کامل

نتیجه گیری از مطالعه مطلب دستگاه CNC چیست و چگونه کار می کند؟

در مطلب فوق سعی کردیم تا ابتدا شما را با مفهوم دستگاه سی ان سی آشنا کنیم. همچنین عنوان کردیم که دستگاه سی ان سی در حالت کلی به چه منظوری ساخته شده و در صورتی که برای برش چوب از آن استفاده شود، دارای چند مدل خواهد بود. در ادامه مطلب نیز به نحوه کار با دستگاه سی ان سی اشاره کردیم.

سوالات متداول مشتریان در مورد دستگاه cnc و نحوه کارکرد آن

تعریف دستگاه cnc چیست؟1401/10/14 11:16:39

cnc در واقع یک دستگاه است که می تواند ماشین آلات صنعتی را کنترل کند. این دستگاه در صنعت برش چوب و طرح دادن روی چوب و فلز مورد استفاده است. یکی از کاربرد های این دستگاه، استفاده در صنعت کابینت سازی برای کشیدن طرح و منبت کاری های انتخابی شما روی درب کابینت است.

اگر قصد خرید کابینت را دارید، مشاورین سایت machoob بهترین گزینه برای شما است.

انتخاب دستگاه سی ان سی چه تاثیری در قیمت کابینت دارد؟1401/10/14 11:21:11

بسته به طرح انتخابی شما، دستگاه برای کار روی بدنه و درب کابینت، انتخاب می شود. از آن جایی که مدل هر دستگاه و کارایی آن فرق می کند، می تواند بر قیمت کابینت و نحوه انتخاب دستگاه تفاوت ایجاد کند. برای اینکه با این دستگاه و تاثیر آن بر قیمت کابینت آشنا شوید، با ماچوب تماس بگیرید.

توسط |1401/10/14 11:25:24دی 14ام, 1401|

ثبت ديدگاه

برگشت به بالا