شلف داخل کابینت چیست؟

خانهمقالات کابینت آشپزخانهشلف داخل کابینت چیست؟ و چه کاربردی دارد؟

شلف داخل کابینت چیست؟

خانهمقالات کابینت آشپزخانهشلف داخل کابینت چیست؟ و چه کاربردی دارد؟

به منظور پاسخ به سوال شلف داخل کابینت چیست و چه کاربردی دارد؟ باید عنوان کنیم که یکی از راه های موجود برای جای دادن وسایل استفاده از شلف ها می باشد. به عبارت دیگر، کابینت وسیله ای کاربردی است که به منظور جای دادن وسایل داخل آشپزخانه تعبیه شده است. اما توجه به این نکته نیز ضروری بوده که وسایل داخل کابینت باید به صورت منظم و مرتب چیده شوند تا نظم داخلی آشپزخانه حفظ شود.

زمانی که وسایل به صورت منظم در جای خود قرار گیرند، تسریع در روند انجام کارها نیز اتفاق خواهد افتاد. در طول روز وقت بسیاری از اعضای منزل در آشپزخانه می گذرد، بنابراین این محیط بسیار شلوغ و پر از رفت و آمد است، بنابراین داشتن نظم و همچنین انسجام در این محیط از عوامل بسیار ضروری خواهد بود. شلف های داخل کابینت، استندها و قفسه ها از جمله ملازمی هستند که می تواند به ایجاد نظم بیشتر در آشپزخانه کمک کنند. در این مطلب سعی داریم تا شما را با مفهوم شلف کابینت، کاربرد آن و همچنین انواع آن آشنا سازیم، پس تا پایان این مطلب در کنار ماچوب باشید.

شلف داخل کابینت چیست و چه کاربردی دارد؟

منظور از شلف داخل کابینت چیست؟ و چه کاربردی دارد؟

شاید برایتان سوال پیش آید که نکات مهم در طراحی کابینت چیست؟ در قسمت قبل عنوان کردیم که شلف داخل کابینت به قفسه ها و استندهایی گفته شده که برای ایجاد نظم خیلی بیشتر و همچنین حداکثر استفاده از فضای داخلی کابینت تعبیه شده اند. بنابراین و با توجه به تعریفی که از شلف داخل کابینت عنوان شد، مهم ترین کارایی این شلف های داخل کابینت ایجاد و افزایش نظم در داخل فضای کابینت به منظور حداکثر استفاده از فضا خواهد بود. در صورتی که چنین کاری صورت نگیرند، قرار گرفتن ظروف در داخل کابینت بسیار نامنظم بوده و فضای زیادی را نیز به خود اختصاص خواهد داد. البته منظور از شلف قرار گرفتن ظروف به صورت ردیفی در داخل کابینت نیست، بلکه قرار گرفتن هر کدام از ظروف با توجه به سایز و کارایی خود خواهد بود.

شلف داخل کابینت چیست؟
شلف داخل کابینت

همان طور که گفته شد، از سایر کارایی های شلف داخل کابینت می تواند به استفاده منسجم تر از فضا اشاره نمود. به عبارت دیگر، در آشپزخانه هایی که فضای کمتری را به خود اختصاص می دهند، می توان از سلف ها برای جای دادن وسایل بیشتر درون فضایی کمتر بهره گرفت. در واقع برای افرادی که با کمبود فضا مواجه هستند، بهترین پیشنهاد استفاده از سلف داخل کابینت است.

اگر به داخل کابینت های بدون شلف نگاهی بیندازید، خواهید دید که فضای داخل کابینت با استفاده از یک طبقه فلزی یا چوبی جدا شده که کارایی ندارد. در چنین شرایطی، استفاده از شلف داخل کابینت می تواند کل ماجرا را تغییر داده و استفاده از فضای داخل کابینت را به حداکثر برساند.

آشنایی با انواع شلف های موجود در بازار

در این قسمت شما را با چند مدل شلف داخل کابینت آشنا خواهیم کرد. انواع شلف ها عبارت اند از:

  1. شلف طبقه ای
  2. شلف کشویی
  3. شلف گوشه ای
  4. شلف داخل درب کابینت

جهت درخواست کابینت فرم زیر را پر کنید.

مدل اول: شلف طبقه ای

نکته اول در راهنمای خرید کابینت، در نظر گرفتن شلف مناسب برای کابینت است. نوع اول از انواع شلف ها، مدل طبقه ای بوده که با استفاده از یک پایه فلزی قابل تنظیم می باشد. این مدل شلف دارای دو یا سه طبقه می باشد که به راحتی ارتفاعش زیاد یا کم خواهد شد. درون چنین شلف هایی، ظروف با فاصله و به صورت دسته بندی می توانند در کنار هم قرار گیرند.

شلف طبقه ای داخل کابینت

مدل دوم: شلف کشویی

با استفاده از شلف کشویی می توانید از حداکثر ارتفاع کابینت استفاده کنید. حتی می توانید از حداکثر عمق کابینت نیز استفاده نمایید. البته کشویی بودن این نوع شلف می تواند در هنگام بیرون کشیدن آن، کابینت را دچار آسیب کند، بنابراین بهتر است به نوع متریال آن توجه نمایید. این نوع شلف برای ظروف سنگین و بزرگی نظیر انواع قابلمه بسیار مناسب خواهد بود.

شلف کشویی داخل کابینت

تماس با گروه مهندسی ماچوب

مدل سوم: شلف گوشه ای

همیشه در قسمت زاویه دار آشپزخانه فضایی لحاظ می شود که بلا استفاده خواهد بود. در دسترس نبودن یا دسترسی سخت به فضای داخل این مدل فضاها، اجازه استفاده از آن به راحتی را نخواهد داد. دقت داشته باشید که اکسسوری کابینت مناسبی را برای این نقطه انتخاب کنید که بیشترین کارایی را برای شما داشته باشد. در چنین حالتی و برای استفاده بهتر از فضای این نواحی از شلف گوشه ای استفاده کنید. همچنین استفاده از شلف ریل دار و همچنین چرخان برای این نواحی به شدن توصیه می شود.

شلف گوشه ای داخل کابینت

مدل چهارم: شلف داخل درب کابینت

گاهی فضا آنقدر کوچک است که حتی شلف بندی داخل کابینت نیز برای جای دادن وسایل کافی نخواهد بود. در چنین حالتی می تواند از شلف داخل درب کابینت استفاده کرد. برای مثال، می توان برای جای دادن و منجسم سازی انواع ظروف ادویه ای از شلف داخل درب کابینت استفاده کرد. استفاده از این فضا برای جای دادن کیسه های فریزری و همچنین تخته های خرد کننده نیز بسیار مناسب است.

شلف داخل درب کابینت
آشنایی با شلف داخل درب کابینت

نتیجه گیری از مطالعه مطلب شلف داخل کابینت چیست؟ و چه کاربردی دارد؟

با مطالعه مطلب حاضر به این نتیجه رسیدیم که استفاده از شلف داخل کابینت می تواند به افزایش نظم و همچنین سازمان دهی وسایل کمک کند. به عبارت دیگر، هرچه از شلف ها و طبقه بندی ها استفاده شود، وسایل با نظم حساس تری در جای خود قرار داده خواهند شد. در این مقاله ابتدا به معرفی مفهوم شلف داخل کابینت و دو کاربرد مهم آن پرداختیم؛ اما در ادامه به معرفی چهار مدل از انواع شلف های داخل کابینت اشاره کردیم. با توجه به مطلب حاضر، می توان عنوان کرد که استفاده از شلف باید متناسب با نوع وسایل و هدف ما از جای دادن آن باشد.

سوالات متداول در مورد شلف کابینت

شلف داخل کابینت چه مزیتی دارد؟1401/10/25 8:30:27

شلف را می توان قفسه هایی تعریف کرد که داخل کابینت تعبیه می شوند. شما می توانید از این قفسه ها و طبقه بندی ها برای ظروف و وسایل استفاده کنید. در این صورت آشپزخانه شما مرتب و با نظم چیده می شود و جای همه وسایل مشخص است. اگر دوست دارید که برای کابینت خود شلف طراحی کنید با شماره های ماچوب تماس بگیرید.

شلف داخل کابینت از چه متریالی ساخته می شود؟1401/10/25 8:32:32

این بخش از کابینت که داخل کار قرار می گیرد، اغلب از جنس پلاستیک و یا چوب است. اما اگر به هماهنگی هر چه بیشتر اجزای کابینت خود فکر می کنید، کار را به کارشناسان سایت machoob بسپارید.

توسط |1401/10/25 8:39:38دی 25ام, 1401|

يك ديدگاه

  1. یاس بهمن 9, 1401 در 7:39 ق.ظ- پاسخ دادن

    سلام وخسته نباشید . . استفاده از حداکثر فضا برای طراحان کابینت یکی از بهترین گزینه های کابینت است ای کاش آناتومی بدن کاربر ( قد ، دسترسی به تمام زوایای کابینت ، و… ) مثل ، قد ویا فضای آشپزخانه ، جهت جغرافیا در تعیین رنگ کابینتها ، و … ویا داشتن فضای سبز در محدوده ویا چشم انداز ، مد نظر سازندگان ، وطراحان داخلی منزل قرار بگیرد . بالخصوص نیازهای کاربر ( مثلا جایی برای قرادادن وخشک کردن قاب دستمال ،داشتن پوششی متناسب هر خانوار باتوجه به هر خانواده برای کاربر ( پردههایی برای حایل قرار دادن با بقیه ی فضای منزل و…. .هرچند ممکن است هزینه برباشد اما باتوجه به فرهنگ ما و ارزشمندی آشپزخانه در بین خانواده های ایرانی میتواند تحولی در بهبود فضای خانه های ما ایجاد کند . به امید موفقیت وداشتن طرحهایی نو برای شما فرهنگ سازان ایران عزیز مان . باسپاس ازشما ….‌

ثبت ديدگاه

برگشت به بالا