انواع چوب کابینت آشپزخانه

خانهمقالات کابینت آشپزخانهانواع چوب کابینت آشپزخانه

انواع چوب کابینت آشپزخانه

خانهمقالات کابینت آشپزخانهانواع چوب کابینت آشپزخانه

در این مطلب به معرفی انواع چوب کابینت آشپزخانه می پردازیم. آشنایی با انواع چوب هایی که در ساخت کابینت آشپزخانه به کار برده می شوند، می تواند به انتخاب بهتر توسط مشتریان کمک کند. البته توجه به این نکته نیز ضروری است که استفاده از متریال چوب بیشتر در کابینت هایی به کار برده می شود که از سبک کلاسیک پیروی خواهند کرد.

همچنین در صورتی که جنس متریال به کار برده شده در ساخت کابینت از چوب طبیعی باشد، ماندگاری و دوام کابینت افزایش خواهد یافت. با تمام این  موارد، باز هم بهتر است تا مشتریان متناسب با فضای داخلی آشپزخانه و همچنین سبک طراحی منزل خود نسبت به این انتخاب اقدام نمایند. در این مطلب سعی داریم تا شما را با انواع چوب هایی که برای ساخت کابینت در ایران مورد استفاده قرار می گیرند آشنا سازیم.

معرفی انواع چوب کابینت آشپزخانه

آشنایی و معرفی انواع چوب کابینت آشپزخانه

همان طور که پیش از این نیز عنوان شد، آشنایی و معرفی انواع چوب کابینت آشپزخانه، برای مشتریان بسیار کمک کننده بوده تا بر اساس سلیقه و همچنین بودجه خود نسبت به انتخاب و ثبت سفارش کابینت خود اقدام نمایند. برای این منظور باید بدانید که چوب هایی که به منظور ساخت کابینت در کشورمان ایران مورد استفاده قرار می گیرند، به دو دسته داخلی و خارجی تقسیم می شوند. برای انتخاب کابینت آشپزخانه طرح چوب نیز نیاز دارید تا انواع مدل های آن را شناسایی کنید.

چوب های داخلی به متریال های به دست آمده از جنگل های ایران گفته می شود و این در حالی است که چوب های خارجی از کشور های روسیه، اسکاندیناوی و اتریش به دست آمده و بیشتر از درختان نوک سوزنی خواهند بود. چوب های خارجی پس از قطع درختان توسط ماشین به کارخانه منتقل شده و پس از طی مراحل قطعه بندی در قالب های مخصوص به کشورهای مختلف و مورد نظر ارسال خواهند شد. زمان در نظر گرفته شده برای این کار از اردیبهشت تا شهریور هر سال خواهد بود. از چوب طبیعی برای ساخت کابینت های سبک کلاسیک استفاده می شود.

چوب های محبوب در صنعت کابینت سازی عبارت اند از:

  1. چوب بلوط
  2. چوب راش
  3. چوب افرا
  4. چوب ساج

در ادامه به معرفی چند چوب مشهور برای ساخت کابینت که در ایران نیز مورد استفاده قرار خواهند گرفت، اشاره می کنیم.

نوع اول: چوب بلوط (قرمز و سفید)

در ابتدا باید عنوان کنیم که چوب بلوط چه از نوع قرمز و چه از نوع سفید، در دسته بندی چوب های سخت قرار خواهد گرفت. چوب سخت نسبت به چوب نرم گران قیمت تر بوده و در مقابل آتش سوزی بسیار مقاوم است. همچنین تراکم این دسته چوب بالاتر بوده و وزن بیشتری نیز خواهند داشت. همان طور که گفته شد، چوب بلوط از چوب های سنگین بوده که خود به دو دسته نیمه سنگین و سنگین تقسیم می شود. همچنین این چوب یکی از بهترین چوب های مورد استفاده برای کابینت سازی می باشد. از جمله ویژگی های بارز چوب بلوط، مقاومت بالا در برابر رطوبت و سایش می باشد. در صورتی که آشپزخانه مشتری به سبک سنتی طراحی شده باشد، توصیه می شود تا از بلوط قرمز برای ساخت کابینت استفاده شود.

چوب بلوط سفید
چوب بلوط قرمز

کابینت؛ در واقع کمد های فلزی و یا مغزی های ساخته شده از الوار های کوچک و بزرگ هستند. در این روز ها cabinet با پوشش های متفاوتی، ساخته می شوند. وسایل ریز و درشت آشپزخانه، در گنجه و یا کابینت آشپزخانه جای می گیرند. علاوه بر آن این قفسه ها در چیدمان آشپزخانه و یا چه طور به نظر رسیدن آن نقش مهمی دارد. زیرا که بیشترین دکور مطبخ تحت تاثیر کابینت ها هستند.

جهت درخواست کابینت فرم زیر را پر کنید.

نوع دوم: چوب راش

چوب راش نیز یکی از چوب های مشهور در کابینت سازی به ویژه در کشورمان ایران بوده که در دسته بندی چوب های سخت قرار خواهد گرفت. چوب راش در منابع علمی با اسم فاگوس شناخته می شود و این در حالی است که نام سنتی آن راش است. در حالت کلی رنگ چوب راش کرم مایل به قرمز است. این چوب با توجه به سخت بودن خود دارای وزن نیمه سنگین بوده و از ویژگی های بارز آن مقاومت در برابر حشرات و قارچ می باشد.

در بسیاری از خانه های لاکچری از چوب راش برای ساخت کابینت روکش چوب استفاده می شود. البته باید دقت کنید که چوب راش به عمل آمده از جنگل های داخلی ایران بسیار با کیفیت تر از چوب راش وارد شده از آذربایجان می باشد. این چوب دارای درون نامشخصی بوده و دوایر موجود در هنگام برش آن بسیار فشرده می باشند.

چوب راش برای کابینت
چوب راش
چوب راش برای کابینت آشپزخانه

تماس با گروه مهندسی ماچوب

نوع سوم: چوب افرا

چوب افرا یکی دیگر از چوب های پرکاربرد برای ساخت کابینت در ایران می باشد. این چوب گونه های زیادی داشته و از معروف ترین آن ها می توان به نوع کیکم، افراد شیردار و افرا پات اشاره کرد. رنگ چوب افرا سفید متمایل به کرم (دارلای درخشندگی صدفی) بوده و همانند چوب راش درون نامشخصی دارد. درست است که چوب افرا دارای وزن سنگین و همچنین سختی بالایی است؛ اما باید عنوان کنیم که برخی از انواع آن شکننده بوده و حتی در برخی مواقع ممکن است بسیار از نظر وزنی سبک به نظر آیند.

چوب افرا برای کابینت آشپزخانه
چوب افرا

نوع چهارم: چوب ساج

یکی از عناوین و القابی که به چوب ساج داده می شود، پادشاه چوب است. علت این نام گذاری به ویژگی های خاص این چوب نظیر تطبیق پذیری و دوام آن بر می گردد. وجود حجم زیادی روغن درون چوب ساج می تواند سطح مقاومت آن را در برابر رطوبت بالا برده و همچنین از بروز پوسیدگی توسط قارچ درون آن جلوگیری نماید.

این چوب قابلیت اعمال پرداخت روی سطح خود را داشته و پس از این مراحل ظاهری براق و زیبا به خود خواهد گرفت. سطح این چوب دارای رنگ قهوه ای متمایل به رنگ خاکستری می باشد. در کنار ساخت کابینت تمام چوب به واسطه داشتن ویژگی های بارز چوب ساج از آن در ساخت مبلمان و همچنین کشتی سازی نیز استفاده خواهد شد.

چوب ساج برای کابینت آشپزخانه

نتیجه گیری از مطالعه مقاله معرفی انواع چوب کابینت آشپزخانه

در این قسمت به نتیجه گیری از مطالعه مطلب حاضر در زمینه معرفی انواع چوب کابینت آشپزخانه خواهیم پرداخت. همان طور که می دانید در این مقاله به معرفی چهار مدل از پر طرفدارترین چوب های مناسب برای ساخت کابینت پرداختیم. اما باید به این نکته نیز توجه کنید که در حالت کلی استفاده از چوب برای ساخت کابینت بسیار هزینه بر بوده و بهتر است پیش از سفارش با یک کارشناس مشورت نمایید.

سوالات متداول مشتریان در مورد اکسسوری کابینت

دلیل استفاده از اکسسوری ها در کابینت چیست؟1401/10/10 8:01:34

دلیل استفاده از اکسسوری ها در کابینت، وجود نظم بیشتر در آشپزخانه است. همچنین باعث می شود تا فضای بیشتری را برای جای دادن وسایل خود در آشپزخانه داشته باشید. برای هر سبک کابینت، اکسسوری مخصوص به خودش به کار می رود. در هنگام طراحی کابینت کارشناسان ماچوب با مشور خودتان بهترین اکسسوری را برای کابینت شما انتخاب خواهند کرد.

چه طور بفهمیم اکسسوری مناسب کابینت من چیست؟1401/10/10 8:06:47

در ابتدا باید اکسسوری های کابینت را بشناسید. سپس بر حسب آن و فضایی که در آشپزخانه دارید و همچنین نوع روکش و طرحی که برای کابینت انتخاب می کنید، اکسسوری خود را انتخاب کنید. بنابراین این کار تخصصی است و شما نیاز دارید تا با یک کارشناس در مورد این موضوع صحبت کنید. بنابراین با شماره های ماچوب تماس بگیرید و از مشاوره رایگان بهره مند شوید.

توسط |1402/2/24 5:14:58دی 12ام, 1401|

ثبت ديدگاه

برگشت به بالا