۰۲
بهمن

راهنمای خرید کابینت آشپزخانه

سوالات متداولی برای هر فرد در خرید کابینت آشپزخانه و یا حتی فروش کابینت آشپزخانه پیش می آید. و اولین نگرانی این مساله است که در هنگام معامله ضرر نکنند. راه حل این مساله این می باشد که شما تمامی قوانین محاسبه در خرید کابینت آشپزخانه را بدانید . متاسفانه امروزه علی رغم وجود قوانین دقیق که اتحادیه برای خرید و فروش کابینت آشپزخانه مشخص کرده است ، گاها شاهد هستیم که برخی از فروشندگان این قوانین محاسبه را تغییر می دهند. به همین دلیل نیاز است شما اطلاعات اولیه را در اختیار داشته باشید تا دیگر گرفتار تا دیگر گرفتار این دسته افراد تولید کننده کابینت آشپزخانه نشوید. البته که معمولا این افراد تولید کننده کابینت آشپزخانه می باشند و اکثرا واسطه ای میان شما و تولید کننده کابینت آشپزخانه می باشند.

اولین نکته این است که شما ابعاد استاندارد کابینت را برای خرید کابینت آشپزخانه بدانید. مبنای استاندارد تمامی محاسبات در فروش کابینت آشپزخانه ، کابینت زمینی و دیواری می باشد و شما باید ۲ آیتم ارتفاع و عمق را به عنوان پیش فرض ثابت بدانید. ارتفاع استاندارد در کابینت زمینی ۹۰ سانتی متر می باشد . عمق بدنه نیز ۵۵ سانتی نتر است. البته باید ذکر نمود که عمق صفحه رویه ی کابینت زمینی ۶۰ سانتی متر می باشد. عمق کابینت هوایی معمولا ۳۰ سانتی متر و ارتفاع استاندارد کابینت دیواری ۷۰ سانتی متر می باشد. در آشپزخانه هایی که ارتفاع سقف از ۲۴۰ سانتی نتر بیشتر باشد شما کابینت های هوایی با ارتفاع ۹۰ سانتی متر نیز مشاهده می کنید که این کابینت ها از کابینت هوایی ارتفاع ۷۰ ضریب می گیرند. به طور کلی تمامی کابینت های کمدی ، ویترینی ، اپن ، جزیره و … در محاسبه قیمت کابینت آشپزخانه از همین کابینت زمینی و دیواری ارتفاع ۷۰ ضریب می گیرند.

در خرید کابینت آشپزخانه این اصطلاح که می گویند شما کلا X متر کابینت کاملا اشتباه است . در محاسبه متراژ هر تولید کننده کابینت آشپزخانه باید متراژ ها را تفکیک شده به کارفرما اعلام نماید. قاعدتا در هر آشپزخانه متراژ کابینت زمینی با دیواری متفاوت است . دلیل آن هم معمولا به خاطر پنجره هاست که می تواند از متراژ کابینت دیواری کسر کند و یا وجود یخچال ، گاز اجاق ، ماشین لباسشوئی و ظرفشوئی و … هست که باعث می شوند متراژ کابینت زمینی کمتر شود.

رنگی که شما برای کابینت تان انتخاب می‌کنید بسیار مهم است و می‌توانید تاثیر زیادی بر فضای اطراف بگذارد، چرا که کابینت سطح وسیعی از آشپزخانه را پر می‌کند. نکته اول اینکه در ترکیب رنگی بهتر است از دو رنگ استفاده کنید که می‌تواند تلفیقی از رنگ‌های مکمل یا سرد و گرم باشد که رنگ گرم آن اگر غالب باشد چشم‌نوازتر خواهد بود، سعی کنید از رنگ‌های تند استفاده نکنید، چون خیلی زود برایتان تکراری و خسته کننده می‌شود. رنگ‌های براق هم به فضا عمق می‌دهند و باعث می‌شوند آشپزخانه بزرگ‌تر به نظر بیاید. اگر سقف آشپزخانه تان کوتاه است از طرح‌هایی که خطوط عمودی دارند استفاده کنید و دستگیره‌های بلند عمودی انتخاب کنید و اگر سقف شما زیادی بلند است از طرح‌های افقی انتخاب کنید.
سعی کنید از اچ پی ال‌های کرکره‌ای استفاده نکنید چرا که آلودگی و چربی به شیارهای آن نفوذ کرده و تمیز کردن آن کار بسیار دشواری است.
یراق‌آلات کابینت هم به اندازه جنس بدنه آن اهمیت دارد بنابراین باید یراق‌آلاتی انتخاب کنید که علاوه‌ بر زیبایی و ظرافت، استحکام و دوام بالایی داشته باشد و یادتان باشد که لولا‌های کابینت هم همچون درب‌های منزل به روغن کاری نیاز دارند.

انتخاب انواع یراق ها برای کابینت

هنگام خرید کابینت انتخاب یراق های با کیفیت برای آشپزخانه و کابینت یکی از مهم ترین مسائل در خرید کابینت می باشد زیرا کارکرد مناسب کابینت بستگی به نوع و کیفیت یراق آن نیز دارد انواع یراق ها از جمله آرام بند ها ، جک ها و … که سازنده نمونه اصلی آن ها شرکت Blum می باشد و که یراق های با کیفیتی تولید و در بازار عرضه می کند اما قیمت آن ها برای ایرانیان نسبتا بالا می باشد به همین دلیل نمونه های ایرانی این نوع یراق ها نیز موجود می باشد با قیمتی پایین تر و هنگام خرید دقت کنید که نمونه یراق هایی که قرار است بروی کابینت شما کار شود ایرانی می باشد یا خارجی

انتخاب صفحه کابینت

هنگام خرید کابینت صفحه کابینت یکی از مهمترین قسمت های کابینت می باشد که با آب در تماس است؛ به همین خاطر اجزاء تشکیل دهنده آن باید از مقاومت بالایی در برابر آب برخوردار باشد؛ روکش‌های HPL یکی از روکش های با کیفیتی می باشد که مقاومت بالایی در برابر آب و خراش اشیاء نوک ‌تیز دارد و به همین خاطر برای کابینت مناسب است. بر خلاف آن معمولاً صفحات نئوپان که دارای مقاومت کم در مقابل آب و حرارت هستند پیشنهاد نمی‌شود، درباره صفحات MDF با روکش ملامینه هم باید گفت که این صفحات به دلیل روکش ملامینه دارای ضعف خش‌پذیری و فرسایش زودهنگام می باشد و برای کابینت مناسب نمی باشد؛ بنابراین بهترین پیشنهاد برای انتخاب صفحه کابینت، همان صفحات ۳۲ میل MDF با روکش HPL است که از لحاظ کیفیت و مقاومت در برابر آب و خراشیدگی به وسیله اشیاء نوک ‌تیز قابل اطمینان می باشد.

غیر از صفحات شرکتی سنگ های دیگری نیز استفاده می شود مانند سنگ کورین و سنگ کوارتز و سنگ طبیعی ولی قیمت های نسبتا بالایی دارند اما از کیفیت بسیار برخوردارند برای کسانی که می خواهند اطمینان کامل را به صفحه کابینت های خود داشته باشند.

برای اطلاعات بیشتر از نحوه محاسبه قیمت کابینت به لینک زیر مراجعه کنید

محاسبه قیمت کابینت

برخی از سوالات متداول مردم در مورد خرید و فروش کابینت آشپزخانه

چرا در روزنامه ها و یا در برخی از مناطق بازار فروشندگان قیمت نا معقول و پایینی اعلام می کنند؟

این نوع فروشندگان برخلاف قانون اتحادیه قیمت اجزای کابینت را جداگانه محاسبه می کنند به فرض مثال تاج ، زیرچراغ ، صفحه شرکتی و یا یراق آلات را جداگانه برای مشتری فکتور می کنند.

فضا برای اجرای کابینت آشپزخانه ما نهایتا ۱۰ متر طول می شود ، اما کابینت کاری پس از بازدید ۲۵ متر طول برآورد کرد ، این رآورد چگونه است؟

برخی از افراد در بازار برای آنکه قیمتی بسیار پایین برای گمراه کردن مشتریان اعلام کنند از این شیوه استفاده می کنند. یعنی به فرض مثال کابینت متری ۵۰۰ هزار تومان را ( که قیمت یک متر زمینی و دیواری با هم می باشد ) متری ۳۰۰ هزار تومان به مشتری اعلام می کنند . کابینت های زمینی را یک بار جدا متر نموده و کابینت های دیواری ، ویترین و … را جدا متر نموده و ضرب در قیمت واحد اولیه ای که به شما اعلام نموده اند می کنند و با این کلک این کابینت حداقل متری ۶۰۰ هزار تومان برای شما هزینه بر میدارد.

در سفارش به کابینت کاران معمولا در تحویل کار تاخیر وجود دارد ، چگونه می توان کابینت کار خوش قول و بد قول را تشخیص داد ؟

کابینت کاران بد قول معمولا مغازه های واسطه هستند و کارخانه های تولیدی ندارند و  سعی کنید کار کابینت آشپزخانه خود را به تولید کننده کابینت بسپارید. واسطه های کابینت آشپزخانه زمان تحویل دقیقی را نمی توانند به مشتری بگویند و بد قولی ها همواره به این دلیل است.

در خرید کابینت آشپزخانه باید چگونه کابینت ها را متر کرد؟

همیشه عمق و ارتفاع کابینت ها استاندارد می باشد و به صورت متر طول باید متر نمود . سپس قیمت ضرب در ضریب آن کابینت ضرب در متر طول. به فرض مثال : برای محاسبه کابینت زمینی قیمت واحد کابینت ضرب در ۶۰ درصد ضرب در متراژ طول می گردد.

من آشپزخانه کوچکی دارم که نور گیر کمی دارد ، رنگ مناسب این فضا چه رنگی می باشد؟

برای فضا های کوچک و نورگیر کم بهترین رنگ رنگ های روشن می باشد این رنگ روشن می تواند سفید ، کرم ، شیری ، توسی روشن و غیره باشد که باید به کاشی ها و دکوراسیون منزل نیز همخوانی داشته باشد.

من قصد اجرا کابینت ترکیبی های گلاس با MDF مات را دارم قیمت آن چگونه باید محاسبه شود ؟

ساده ترین راه برای محاسبه آن قیمت میانگین بین دو نوع کابینت می باشد . اما محاسبه دقیق تر آن بدین صورت است که جزء جزء هر سبک کابینت جداگانه محاسبه گردد. فرض کنیم تمام کابینت های زمینی های گلاس و تمام کابینت های دیواری MDF هستند که قیمت واحد کابینت های گلاس را جدا ضرب در قیمت ۶۰ درصد کابینت زمینی می کنیم و قیمت واحد کابینت MDF را ضرب در ۴۰ درصد کابینت دواری می کنیم.